Valikko
Koulutustarjonta
  • Tutkintokoulutukseen valmentava koulutus (TUVA)
  • Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
  • Ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Koulutusten lisäksi Kiipulalla on Kouvolassa toiminnassa Cafe Kiipula -lounasravintola, joka toimii samalla kokkiopiskelijoiden oppimisympäristönä.

Opetus- ja aloitusajat

OPETUSAJAT 2022

Syyskausi
(ke) 10.8.– (ke) 21.12.2022

  • syysloma 17.–23.10. / viikko 42 (Lahti ja Kouvola vk 43)
  • joululoma 22.–31.12. / viikko 51 ja viikko 52
  • opiskelijoilla etäopiskelua ma 5.12.
Tutustuminen

Katso etäesittelypäivien aikataulut tutustuminen-sivulta >>

Sovi tutustumisvierailusta:

Ravintola- ja cateringala: opettaja Satu Almgren satu.almgren@kiipula.fi puh. 050 576 8036
TUVA: opettaja Hanna Mantere hanna.mantere@kiipula.fi puh. 050 420 4146
TELMA: kouluttaja Marjo Peltola marjo.peltola@kiipula.fi puh. 050 582 6871

Tutustu tiloihimme 360-kuvien avulla (linkki avautuu uuteen ikkunaan) >>

Ruokailu

Kiipulassa opiskelijoiden ruokapaikkana toimii Cafe Kiipula. Lounasravintola tarjoaa arkipäivisin maittavan kotiruokalounaan sekä kahvilatuotteita. Cafe Kiipula toimii samalla opiskelijoiden oppimisympäristönä.

Lounasta tarjolla ma-pe klo 10.30-13.00. Kahvila avoinna ma-to klo 9-14, perjantaisin suljemme klo 13.

Viikon ruokalistan löydät täältä >> 

 

Opiskeluhuolto

Terveydenhoitajan vastaanotto

Terveydenhoitaja on Iida Korjala.
Puh. 0400 571 764
Sähköposti: iida.korjala@kymsote.fi

Lääkärin vastaanotto

Jos tarvitset lääkärin palveluja, ota yhteyttä terveydenhoitajaan.

Kuraattorin vastaanotto

Kuraattori on Maiju Laine.
puh. 020 615 6532
sähköposti: maiju.laine@kouvola.fi

Psykologin vastaanotto

Tällä hetkellä Kiipulalle ei ole nimettynä omaa opiskeluhuollon psykologia kaupungin rekrytointivaikeuksien takia. Akuuteissa asioissa voit kääntyä johtavan koulupsykologi Maija Vilenin puoleen.
puh. 020 615 5175
sähköposti: maija.vilen@kouvola.fi

Kiireellinen hoidontarve

Kiireellisissä sairaanhoitoasioissa ja suun terveydenhuollon asioissa ota yhteys Kouvolan kaupungin terveyspalveluihin (linkki avautuu uuteen ikkunaan).

Hätätilanteessa soita puh. 112.

Lue lisää opiskeluhuollosta tästä >>

Majoitus

Majoitusasioissa teemme yhteistyötä Kymsoten asumispalveluiden kanssa.

Yhteystiedot

Kiipulan ammattiopisto, Kouvola

Postiosoite: PL 13, 14201 Turenki
puh. 03 685 21 (vaihde)

opinto-ohjaaja Anne Siponen
puh. 040 6149 217
anne.siponen@kiipula.fi


Salpausselänkatu
Ryhmät TELMA A, B ja C sekä TUVA B
Salpausselänkatu 26
45100 Kouvola
(Postit tähän osoitteeseen)

Telma ja Tuva:
Koulutuspäällikkö Piia Andelin
puh. 040 6762 156
piia.andelin@kiipula.fi


Kauppalankatu

Ryhmät TELMA D ja F, TUVA A ja C sekä ravintola- ja cateringala
Kauppalankatu 14, 2. krs.
45100 Kouvola
(Kävelykatu Manski)

toimipaikan yhteyshenkilö:
Teemu Pentti
puh. 050 3220 611
teemu.pentti@kiipula.fi

Telma ja Tuva:
Koulutuspäällikkö Piia Andelin
puh. 040 6762 156
piia.andelin@kiipula.fi

Ravintola- ja cateringala:
Koulutuspäällikkö Jussi Peurala
puh. 040 704 5500
jussi.peurala@kiipula.fi


Kalliojärvenpolku, Kuusankoski

Ryhmä Telma E
Kalliojärvenpolku 8,
45740 Kuusankoski

Telma:
Koulutuspäällikkö Piia Andelin
puh. 040 6762 156
piia.andelin@kiipula.fi

Tutustu Kouvolan toimipaikkaan sekä TELMAn toimintaan!

Ei tulevia tapahtumia tällä hetkellä.

Opiskelijalle

Hakijalle

Ammattiopiston toimipaikat