Valikko

Kiipulan ammattiopisto, Kouvola

Kiipulan ammattiopiston tilat sijaitsevat keskeisellä paikalla Kouvolassa. Erilaisten koulutusten lisäksi Kiipulalla on Kouvolassa toiminnassa myös Cafe Kiipula -lounasravintola, joka toimii samalla kokkiopiskelijoiden oppimisympäristönä.

Koulutustarjonta
  • Työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus (TELMA)
  • Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)
  • Ravintola- ja catering-alan perustutkinto (KOKKI)
Opetus- ja aloitusajat

OPETUSAJAT 

Opetuskausi  2021

Kevätkausi (ma) 11.1.–(pe) 11.6.2021

  • talviloma 1.–7.3. / viikko 9
  • opiskelijoilla etäopiskelua 14.5.
  • Opintonsa päättävillä opiskelijoilla lukuvuosi päättyy 4.6.

Kesäopetusta tarjotaan 14.6.–30.6.2021 kaikissa toimipaikoissa opiskelijoiden yksilöllisten suunnitelmien mukaan.

Syyskausi (ke) 4.8.– (pe) 17.12.2021

  • opiskelijoilla etäopiskelua 15.10.
  • syysloma 24.–31.10. / viikko 43
  • joululoma 20.–31.12. / viikko 51 ja viikko 52

 

Tutustuminen

 

Sovi tutustumisvierailusta:

Ravintola- ja cateringala: opettaja Satu Almgren satu.almgren@kiipula.fi puh. 050 576 8036
VALMA: opettaja Hanna Mantere hanna.mantere@kiipula.fi puh. 050 420 4146
TELMA: kouluttaja Marjo Peltola marjo.peltola@kiipula.fi puh. 050 582 6871

Ruokailu

Kiipulassa opiskelijoiden ruokapaikkana toimii Cafe Kiipula. Lounasravintola tarjoaa arkipäivisin maittavan kotiruokalounaan sekä kahvilatuotteita. Cafe Kiipula toimii samalla opiskelijoiden oppimisympäristönä.

Lounasta tarjolla ma-pe klo 10.30-13.00. Kahvila avoinna ma-to klo 9-14, perjantaisin suljemme klo 13.

Viikon ruokalistan löydät täältä >> 

 

Opiskeluhuolto

Terveydenhoitajan vastaanotto

Terveydenhoitaja on Tiina Mannari.
Yhteystiedot:
Puh. 0400 571764.
Sähköpostiosoite tiina.mannari@kymsote.fi

Lääkärin vastaanotto

Jos tarvitset lääkärin palveluja, ota yhteyttä terveydenhoitajaan.

Kuraattorin vastaanotto

Kuraattori on Marika Elg.
Puh. 044 2238 952
Sähköpostiosoite marika.elg@kouvola.fi
Varaa aika.

Psykologin vastaanotto

Psykologi on Julius Väliaho.
Puh. 020 615 1237.
Sähköpostiosoite julius.valiaho@kouvola.fi
Varaa aika.

Kiireellisissä sairaanhoitoasioissa ja suun terveydenhuollon asioissa ota yhteys Kouvolan kaupungin terveyspalveluihin (linkki avautuu uuteen ikkunaan).

Hätätilanteessa soita puh. 112.

Lue lisää opiskeluhuollosta tästä >>

Majoitus

Majoitusasioissa teemme yhteistyötä Kymsoten asumispalveluiden kanssa.

Yhteystiedot

Kiipulan ammattiopisto, Kouvola

Salpausselänkatu 26
45100 Kouvola
puh. 03 685 21 (vaihde)

VALMA: Kauppalankatu 14, 45100 Kouvola

koulutuspäällikkö Piia Kohonen
puh. 040 6762 156
piia.kohonen@kiipula.fi

toimipaikan yhteyshenkilö Teemu Pentti
puh. 050 3220 611
teemu.pentti@kiipula.fi

opinto-ohjaaja Anne Siponen
puh. 040 6149 217
anne.siponen@kiipula.fi

Ei tulevia tapahtumia tällä hetkellä.

fas|fa-user-graduate|

Opiskelijalle

fas|fa-clipboard-list|

Hakijalle

fas|fa-map-marker-alt|

Ammattiopiston toimipaikat