Valikko

NUOTTI-valmennus

Kiipulasäätiö tarjoaa NUOTTI-valmennusta 16–29-vuotiaille pääkaupunkiseudulla, Uudellamaalla, Päijät-Hämeessä, Kanta-Hämeessä ja Pirkanmaalla.

Tutustu NUOTTI-valmentajiimme

NUOTTI-valmennus on tarkoitettu nuorille

  • jotka ovat 16–29-vuotiaita
  • joilla ei ole opiskelu- tai työpaikkaa tai opinnot ovat vaarassa keskeytyä
  • jotka eivät ole suorittamassa ase- tai siviilipalvelusta eivätkä vietä suunniteltua välivuotta
  • joiden toimintakyky on heikentynyt tavalla, joka estää heitä suunnittelemasta tulevaisuuttaan ja pääsemästä opiskelemaan tai työhön.

NUOTTI-valmennuksen tavoitteena on saada nuori kiinnostumaan elämäntilanteestaan, taidoistaan, vahvuuksistaan ja tulevaisuuden suunnittelusta sekä opiskeluun tai työelämään suuntautumisesta.

Nuori saa tuekseen henkilökohtaisen valmentajan, jonka hän voi valita Kelan kanssa sopimuksen tehneistä palveluntuottajista. Valmennus suunnitellaan ja toteutetaan aina yksilöllisesti. Tapaamiset toteutetaan pääasiassa nuoren arkiympäristössä.

Tapaamisiin voi nuoren ja valmentajan lisäksi osallistua myös nuoren verkostoa, kuten läheisiä tai muita nuoren kanssa työskenteleviä tahoja. Valmentaja pitää yhteyttä nuoreen ja tarpeen mukaan hänen verkostoonsa myös tapaamisten välillä.

Näin haet!

NUOTTI-valmennus on nuorelle maksutonta ja sitä voi hakea ilman lääkärinlausuntoa ja paperihakemusta. Valmennuksen aikana voi saada kuntoutusrahaa.

Nuori tai nuoren kanssa työskentelevä ammattilainen ottaa yhteyttä valtakunnalliseen kuntoutuksen palvelunumeroon 020 692 205. Nuori haastatellaan ja hakemus otetaan suullisesti vastaan.

Kysy lisää:

Leila Tauriainen
puh. 050 383 7263
leila.tauriainen@kiipula.fi

Lahti ja lähikunnat
Päijät-Häme

Sami Grönroos
puh. 040 617 3865
sami.gronroos@kiipula.fi

Hämeenlinna ja lähikunnat
Kanta-Häme

Kristina Johnson
puh. 040 4589 001
kristina.johnson@kiipula.fi

Paula Immonen
puh. 040 4820 351
paula.immonen@kiipula.fi

Tampere ja lähikunnat
Pirkanmaa

Tanja Siltala
puh. 040 5683 338
tanja.siltala@kiipula.fi 

Tanja Suomela-Siro
puh. 040 4571 696
tanja.suomela-siro@kiipula.fi

Johanna Ihonen
puh. 040 688 8746
johanna.ihonen@kiipula.fi

Kati Lampi
kati.lampi@kiipula.fi

Pääkaupunkiseutu
Uusimaa

Liisa Rissanen
puh. 040 612 6411 
liisa.rissanen@kiipula.fi

Johanna Virtanen
puh. 040 623 6703
johanna.e.virtanen@kiipula.fi

Leo Sulavuori
puh. 040 663 4343
leo.sulavuori@kiipula.fi