Kiipulan ammattiopiston esittelypäivät

Järjestämme lukuvuoden aikana hakijoille suunnattuja ammatillisen koulutuksen esittelypäiviä, joiden aikana voit tulla tutustumaan Kiipulan ammattiopiston koulutustarjontaan ja opiskelua tukeviin toimintoihin.

Esittelypäivässä voit tutustua ammatillisiin perustutkintoihin, valmentavaan koulutukseen, lisäkoulutukseen sekä ammatillisiin kuntoutuskursseihin ja muihin kuntoutuspalveluihin. Saat tietoa hakemisesta ja koulutuskokeiluista. Kiipulan toimipaikan oppimisympäristöihin voit tutustua opastetuilla kierroksilla. 

Janakkalan toimipaikassa pääset tutustumaan seuraaviin koulutuksiin: VALMA, TELMA, toimitilahuoltaja, kiinteistönhoitaja, merkonomi, eläintenhoitaja, puutarhuri, metsuri-metsäpalvelujen tuottaja, varastonhoitaja ja ajoneuvoasentaja/pienkonekorjaaja.   

Hämeenlinnan toimipaikassa Punaportilla pääset tutustumaan seuraaviin koulutuksiin: VALMA, TELMA, datanomi, kokki ja lähihoitaja.


Esittelypäivät ovat:

Kiipulan päätoimipaikassa Janakkalassa (Kiipulantie 507, 14200 Turenki)

  • to 3.10.2019
  • ke 30.10.2019  
  • ke 27.11.2019
  • ke 22.1.2020
  • to 13.2.2020
  • to 12.3.2020 

    Esittelypisteet avoinna klo 9.30-13.00. Osallistua voi oman aikataulun mukaan. 
    Päivän aikana järjestetään kolme tutustumiskierrosta koulutusten oppimisympäristöihin sekä asumiseen ja vapaa-aikaan, joihin voit halutessasi osallistua.

    Ilmoittaudu esittelypäivään
    Kysy lisää: Hakuneuvonta puh. 040 905 1883 tai kompassi(at)kiipula.fi 

Hämeenlinnan toimipaikka, Punaportti

(Hattelmalantie 25, P-rakennus) 

  • to 3.10.2019 
  • ke 30.10.2019 
  • ke 27.11.2019 
  • ke 22.1.2020 
  • to 13.2.2020
  • to 12.3.2020

    Jatkuvat koulutusesittelyt klo 9.00-14.00. Osallistua voi oman aikataulun mukaan. 


    Ilmoittaudu esittelypäivään
    Kysy lisää: koulutuspäällikkö Marjut Tuppurainen, puh. 040 714 2881 tai  marjut.tuppurainen(at)kiipula.fi


Vantaa, Vernissakatu 4, 4. krs.

Tutustumistunnit joka kuukauden ensimmäinen  keskiviikko klo 14.00 alkaen!

Tutustumistunneilla esitellään kuntoutustuotteitamme: Kelan ammatillisen kuntoutuksen kurssit (Taito), ammatillinen kuntoutusselvitys, työllistymistä edistävä ammatillinen kuntoutus (TEAK), OPI, KIILA-kuntoutus sekä NUPPU. Erityisopetus: puutarhurin ja kiinteistönhoitajan tutkinnot. 

Tilaisuuteen ei tarvitse ilmoittautua etukäteen. TERVETULOA! 

Lisätiedot: kuntoutusasiantuntijat
Kaisa Priiki, puh. 040 4517 762
 


Tampere, Sammonkatu 45

Sovi tutustumisvierailusta Anne K. Seppälän kanssa, anne.k.seppala(at)kiipula.fi tai puh. 040 9052 896


Tampere, Hermiankatu 6-8, 33720 Tampere

Tampereen Hermiankadulla tarjotaan perusopetuksen jälkeistä työhön ja itsenäiseen elämään valmentavaa TELMA -koulutusta. Koulutus vastaa kehitysvammaisten-, autismin kirjon- ja erityistä tukea tarvitsevien henkilöiden tarpeisiin.

Kysy tutustumismahdollisuutta etukäteen puhelimitse: 040 7142 889 tai sähköpostilla: marianna.lumijarvi(at)kiipula.fi


Lahti, Svinhufvudinkatu 13, 15110 Lahti

(Huom! Oppilaitos muuttaa 1.1.2020 osoitteeseen Ståhlberginkatu 4)

Lahdessa voi opiskella liiketoiminnan sekä puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinnon. Meillä toimivat myös ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus VALMA sekä työhön ja itsenäiseen elämään valmentava koulutus TELMA.

Tiedustele tutustumismahdollisuuksista seuraavasti:

VALMA: erityisopettaja Tuija Siitonen, tuija.siitonen(at)kiipula.fi, puh: 050 370 4792

TELMA: opettaja Pekka Visuri, pekka.visuri(at)kiipula.fi, puh. 040 7182 293

Vaikeimmin vammaisten ryhmä: kouluttaja Ulla Peuhu, ulla.peuhu(at)kiipula.fi, puh. 040 9053 833

Kiinteistöala: opettaja: Kari Saikkonen, kari.saikkonen(at)kiipula.fi, puh. 040 4571 723

Koti- ja puhtausala: opettaja Tuula Rantanen, tuula.rantanen(at)kiipula.fi, puh. 040 4571 292

Liiketoiminta: opettaja Tuula Pelkonen, tuula.pelkonen(at)kiipula.fi, puh. 0409053830 ja opettaja Mauri Toivanen, mauri.toivanen(at)kiipula.fi, puh. 050 5895 185

Avoimien ovien päivä järjestetään 5.2.2020


Riihimäki, Palstakatu 7-9, 11100 Riihimäki

Tiedustele tutustumismahdollisuutta erityisopettaja Marjo Siivoselta, marjo.siivonen(at)kiipula.fi, puh. 050 3598 576


Forssa, Saksankatu 46 F, 30100 Forssa

Tule tutustumaan valmentaviin koulutuksiin Forssassa.  Kysy lisätietoja Satu Tapio, puh. 050 5275 173.


Tervetuloa Kiipulaan!